Ekonomi

AB, blok müşterilerine hizmet veren AB dışı kripto firmaları için katı koşullar getiriyor

Avrupa Menkul Kıymetler ve Piyasalar Otoritesi’nin (ESMA) son tekliflerinde belirtildiği gibi, Avrupa Birliği dışındaki kripto şirketleri, AB içindeki müşterilere hizmet vermek isterlerse katı koşullarla karşı karşıya kalacaklar. Pazartesi günü açıklanan yönergeler haksız rekabeti önlemeyi amaçlıyor ve AB tarafından oluşturulan ilk kapsamlı kripto piyasası kuralları olan Kripto Varlık Piyasaları (MiCA) düzenlemesinin uygulanmasının bir parçası.

ESMA’nın önerileri, AB dışındaki kripto varlık firmalarının AB müşterilerine yalnızca çok sınırlı koşullar altında doğrudan hizmet sunabileceğini belirtiyor. Bu hizmetler, ‘ters talep’ olarak bilinen bir kavram olan, AB müşterisinin süreci başlattığı durumlarla sınırlıdır. Bu yaklaşım, giderek daha sıkı hale gelen ve sıklıkla yabancı firmaları AB içinde bir şube veya yan kuruluş kurmaya zorlayan diğer AB mali yasalarıyla uyumludur.

Yetkili, AB dışı şirketlere yönelik bu muafiyetin dar tanımlı olduğunu ve bir istisna olarak görülmesi gerektiğini vurguladı. ESMA, AB’deki ulusal düzenleyicilerle birlikte, MiCA’ya uyan AB merkezli yatırımcıları ve kripto varlık hizmet sağlayıcılarını, aynı standartlara uymayan AB dışı kuruluşların müdahalesinden korumak için gerekli tüm önlemleri almayı taahhüt etti.

Ayrıca ESMA, üçüncü ülke şirketlerinin AB içerisinde aktif iş aramasının yasak olduğunu duyurdu. Buna 27 ülkeden oluşan bloğu hedefleyen pazarlama kampanyaları da dahildir. Muafiyet, eşler arası bir bağlam olmadığı sürece, AB üyesi olmayan bir şirketin ilk sürecin ötesinde ek hizmetler sağlamasına izin vermez.

Ek olarak ESMA, bir kripto varlığının ne zaman AB’nin MiFID kurallarına tabi olacak hisse veya tahvil gibi bir “finansal araç” olarak sınıflandırılması gerektiğini belirlemek için bir kılavuz önerdi.

Tekliflerin kamuoyunun istişare süreci Nisan ayı sonuna kadar açık olup, nihai metnin en geç 2024 yılı sonuna kadar yayınlanması bekleniyor. Bu hamle, AB’nin kendi yetki alanı dahilindeki kripto pazarını düzenleme çabalarında önemli bir adımı temsil ediyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş, bir editör tarafından çevrilmiş ve incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu