Ekonomi

AB denetimi elektrikli araçların satın alınabilirliği ve 2050 iklim hedeflerine ilişkin endişeleri artırıyor

Avrupa Birliği’nin 2050 yılına kadar net sıfır emisyona ulaşma hedefleri, elektrikli araçların (EV) yaygınlaştırılmasının satın alınabilirlik ve altyapı zorluklarıyla karşılaşması nedeniyle önemli engellerle karşı karşıya. AB’nin dış denetçisi, mevcut stratejinin bloğun 2035 yılına kadar yeni benzinli araç satışlarının yasaklanmasını da içeren iddialı iklim hedeflerini desteklemeyebileceğine dair endişelerini dile getirdi.

Avrupa Sayıştayı (ECA), Avrupa’da elektrikli araç üretiminin yüksek maliyetinin, özellikle küresel üretimde %76’lık payla elektrikli araç batarya pazarına hakim olan Çin’den yapılan ithalata bağımlılığın artmasına yol açabileceğinin altını çizdi. Bu bağımlılık yeni ekonomik bağımlılıklar yaratabilir ve AB’nin kendi otomotiv endüstrisine potansiyel olarak zarar verebilir.

ECA üyesi Annemie Turtelboom, 2026’nın politikaların gözden geçirilmesi için çok önemli bir yıl olduğunu vurgulayarak, AB’nin sanayi politikası ve tüketiciler üzerinde olumsuz etkilerden kaçınmak için yaklaşımını yeniden değerlendirmesi gerektiğini öne sürdü. Sübvansiyonların tek başına sürdürülebilir bir çözüm olmadığı kanıtlandığından, elektrikli araç fiyatlarının önemli ölçüde düşürülmesi gerektiğini belirtti. Elektrikli araçların kritik bir bileşeni olan bataryaların maliyeti Avrupa’da özellikle yüksek olup ortalama 15.000 Avro civarındadır.

Ünlü elektrikli araç üreticisi Tesla (NASDAQ:TSLA) ve Peugeot (OTC:PUGOY) ve Fiat gibi markaların sahibi olan Stellantis (NYSE:STLA) ve Renault (EPA:RENA) gibi Avrupalı otomobil üreticileri, Çin’den ithal edilen araçların yarattığı rekabet karşısında daha uygun fiyatlı elektrikli araç seçenekleri geliştirme baskısı altında.

Büyük ölçüde devlet sübvansiyonlarının etkisiyle AB’de elektrikli araç alımlarındaki artışa rağmen, bölge gerekli altyapının geliştirilmesi konusunda yetersiz kalıyor. Şarj noktalarının yaklaşık %70’i Almanya, Fransa ve Hollanda’da yoğunlaşırken, AB 1 milyon şarj istasyonu kurma hedefinin gerisinde kalıyor.

ECA ayrıca yeni test standartlarının ve Euro 6 gibi önlemlerin uygulanmasına rağmen otomobillerden kaynaklanan gerçek CO2 emisyonlarının azalmadığına dikkat çekti. Laboratuvar testleri ile gerçek dünya emisyonları arasındaki fark, katkıda bulunan bir faktör olarak tanımlanmıştır. ECA’nın Ocak ayı raporuna göre, dizel araçların ortalama emisyonları 2010 yılından bu yana sabit kalırken, benzinli araçların emisyonlarında sadece marjinal bir düşüş görüldü.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Bir başka ECA üyesi olan Nikolaos Milionis, kısmen otomobillerin ortalama ağırlığındaki artış nedeniyle, çoğu geleneksel otomobilin hala 12 yıl önceki kadar CO2 yaydığını belirterek konunun altını çizdi.

AB’nin 2050 iklim hedefleri, çevresel sürdürülebilirliğe yönelik daha geniş bir taahhüdün parçasıdır, ancak mevcut elektrikli araç zorlukları, bu hedeflerin ulaşılabilir olmasını sağlamak için stratejik ayarlamalar gerektiren karmaşık bir senaryo sunmaktadır.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu