Haber

AB’den Türkiye adımı! Tam 7,6 milyar euro değerinde destek

En son AB haberleri: Belçika’nın başkenti Brüksel’de düzenlenen Avrupa Birliği (AB) Liderler Zirvesi sona erdi. Zirvenin ardından sonuç bildirgesi yayımlandı.

Bildiride, AB ülkelerinin Ukrayna’ya mali desteklerini sürdürme kararı aldıkları ve AB Komisyonu’na, AB fonlarından alamamaktan şikayetçi olan Macaristan, İtalya ve Yunanistan gibi ülkelerin nasıl daha fazla yararlanabileceğini araştırmak üzere yetki verildiği belirtildi. özellikle mülteciler için mevcut uyum fonlarından.

AB’DEN TÜRKİYE’YE 7,6 MİLYAR AVRO YARDIM FONU

Bildiride, Avrupa’nın karşı karşıya olduğu sistemsiz göç akışıyla mücadelede yer alan ülkelere işbirliği amacıyla mali destek sağlanmasına karar verildiği belirtildi. Bütçe hazırlanmasına karar verildiği açıklandı.

Deklarasyonda, “Bu, Türkiye ve daha geniş bölgedeki Suriyeli mültecilere destek de dahil olmak üzere, üçüncü ülkelerle etkili göç işbirliğinin sürdürülmesine yardımcı olacak. Daha önce AB Afrika Güven Fonu aracılığıyla yürütülen çalışmalara devam edilecek. “Aynı zamanda ortaklıklar ve göç yollarının finansmanı dahil olmak üzere Batı Balkanlar, Güney komşular ve Afrika’nın desteklenmesine de yardımcı olacak.”ifadelere yer verildi.

Kararın detaylarına ilişkin bilgi verilmezken, AB’nin bu bütçenin ne kadarını Türkiye’ye ayıracağı açıklanmadı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu