Haber

Anayasa Mahkemesi tartışmalı dezenformasyon yasasını görüşecek

Anayasa Mahkemesi (AYM), T24 haber portalı yazarı ve gazeteci Tolga Şardan’ın tutuklandığı Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 217A maddesi kapsamındaki “kamuoyunu yanıltıcı bilgi verme” kabahatinin iptali talebini bugün görüşecek. tutuklanmış.

Türkiye’de “sansür kanunu” olarak adlandırılan ve Ekim 2022’de TBMM’de kabul edilen dezenformasyon düzenlemesiyle “kamuoyunu yanıltıcı bilgi yayma” suçu Türk Ceza Kanunu’na eklendi.

Söz konusu bentte, “Ülkenin iç ve dış güvenliğine, kamu düzenine ve genel sağlığına ilişkin gerçek dışı bilgileri kamu huzurunu bozacak şekilde, yalnızca kaygı, korku veya panik yaratmak amacıyla alenen yayan kişi” ifadesine yer verildi. halk arasında bulunanlar bir yıldan üç yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılır.” “Failin suçu gerçek kimliğini gizleyerek veya bir örgütün faaliyetleri çerçevesinde işlemesi hâlinde birinci fıkraya göre verilecek ceza yarı oranında artırılır.”

Bu unsurun son tutuklanması gazeteci Tolga Şardan’a yönelikti. 31 Ekim’de T24, “MİT’in Cumhurbaşkanlığına sunduğu adli raporda neler var?” Shardan yazısında, MİT’in İstanbul ve Ankara Adliyeleri başta olmak üzere bazı hakim ve savcıların hukuka aykırı işlemlerini rapor ederek Cumhurbaşkanlığı’na sunduğunu yazdı.

Cumhurbaşkanlığına bağlı İletişim Bakanlığı, haberin yayımlanmasından iki gün sonra Shardan’ın gözaltına alınmasının ardından bahsedilen şekilde bir haberin olmadığını belirterek haberi yalanladı.

Gazeteciler protesto edecek

Gazeteciler dezenformasyon yasasını Anayasa Mahkemesi (AYM) önünde protesto edecek. Basın Kurulu, Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD), Gazeteciler Cemiyeti, Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) ve Haber Sen ortak açıklama yayımlayarak, “Kamuoyunu yanıltıcı bilgi yayma” maddesi Bir yıl boyunca onlarca gazetecinin soruşturulması, gözaltına alınması ve tutuklanması, keyfi suçlamalara yol açtı. “Artık bütün ülke biliyor ve görüyor. Bu hafta sadece üç günde üç gözaltı, dört soruşturma ve bir tutuklamayla karşı karşıya kalan gazeteciler, bu yazının iptalini Anayasa Mahkemesi önünde ‘sansüre ve tutuklamalara karşı basın nöbeti’ ile karşılayacak.”

Savcılık kararıyla tutuklandı

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatıyla Şardan, bu yazı nedeniyle dün gözaltına alındı. Aynı zamanda Şardan’ın evinde de arama yapılarak dijital materyallerine el konuldu. Ankara Adliyesi’nden SEGBİS aracılığıyla Çağlayan Adliyesi’ne ifadesi alınan Şardan, Sulh Ceza Hakimliği tarafından “kamuoyunu yanıltıcı bilgi verdiği” iddiasıyla tutuklandı.


Gazeteci Tolga Şardan gözaltına alındı ​​Fotoğraf: Alican Uludağ/DW

Tutuklama profesyonel basın kuruluşları, gazeteciler ve muhalefet temsilcilerinin tepkisini çekerken, sürpriz adım ise Anayasa Mahkemesi’nden geldi. Anayasa Mahkemesi 2 Kasım’da 8 Kasım’da görüşeceği gündem maddelerini açıkladı. Gündem maddeleri arasında Türk Ceza Kanunu’nun 217A maddesinin iptali talebi de yer aldı. Gündem duyurusunda konu şu şekilde özetlendi.

“26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununa 26/9/2004 sayılı Basın Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanunun 29’uncu maddesiyle eklenen 217/A maddesinin iptali ve yürütmesinin durdurulması hakkında karar verilmesi istemi” . 13/10/2022 tarihli ve 7418 sayılı Kanun ile Bazı Kanunlar.”

Yargıtay bugün bu iptal talebini esastan görüşecek. “Kamuoyunu yanıltıcı bilgileri alenen yaymak” suçundan başlatılan soruşturma kapsamında geçen hafta tutuklanan gazeteci Tolga Şardan, 6 Kasım’da serbest bırakıldı.

Bitlis’te yaptığı bir haber nedeniyle “kamuoyuna yanıltıcı bilgi verme” hatası nedeniyle tutuklanan ilk gazeteci Sinan Aygül oldu. Bu suçtan Tatvan’da yargılanan Aygül, 10 ay hapis cezasına çarptırıldı. Dün Halk TV Haber Müdürü Dinçer Gökçe de aynı yazı kapsamında bir haber nedeniyle gözaltına alınıp adli kontrol kararıyla serbest bırakıldı.

DW Türkçe’ye VPN üzerinden nasıl erişebilirim?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu