Haber

Başkan Büyükakın: Çevremize sahip çıkalım, dünyamızı yaşatalım

Dünya Çevre Günü dolayısı ile bir basın mesajı yayınlayan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, çevreyi korumanın bir vatandaşlık görevi olduğunu ifade etti. Başkan Büyükakın, ”Sokağa atılan, denize bırakılan her çöp yarınlarımızı kirletecek. Boşa akıttığımız her su damlası geleceğimizi kurutacak. Geç olmadan çevremizin bize emanet verildiği bilinciyle, dünyamızı geri dönülmez karanlığa değil daha yaşanabilir bir hale çevirelim” dedi.

Son yıllarda tüm dünyada yaşanan sanayi ve teknolojik gelişmelerin, insanoğlu ile doğa arasındaki ilişkide ve anlayışta değişiklikleri beraberinde getirdiğini belirten Başkan Büyükakın, ”Biz insanoğlunun doyumsuzluğu, sorumsuzluğu; dünya genelinde kirlenen denizler, kuruyan su kaynakları, azalan orman varlığı verimsiz toprakları beraberinde getirdi. Bu nedenle daha yeşil, daha mavi bir dünya için tabiata, çevreye ve hayata bakış açımızı düzeltmemiz gerekiyor.

Anadolu erenlerimizden Hacı Bektaş Veli’nin ‘Kendini temizlemeyen, başkasını temizleyemez’ sözünde de belirttiği üzere çevremizi korumamıza ilk önce kendimizden başlamalıyız. Önce önümüzü temizlemeliyiz. Bu söz ile hayatımıza yön verebilir ve önümüzdeki engelleri aşabiliriz.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi olarak da kentimizi yarınlarımıza daha yaşanabilir halde bırakmak için tüm imkânlarımızı seferber ediyoruz. Körfez’imizin ucunda biriken 8,5 milyon ton çamurun bertarafı için 5 yıl sürecek 120 milyon dolarlık dev projeyi başlattık. Proje tamamlandığında dipte bir su sirkülasyonu sağlanacak, kötü koku kaybolacak, oksijen seviyesi artacak, böylelikle biyoçeşitlilik tekrar geri kazanılmış olacak. 23 adet arıtma tesisini hayata geçirdik. 8 modüler tesisi de rehabilite ederek ileri biyolojik deşarj parametrelerini sağlayacak hale getirdik. Biyolojik arıtmada yüzde 100, ileri biyolojik arıtmada da yüzde 75’lik başarı elde ederken, geri kazanım suyu ile de sanayi kuruluşlarının proses suyu ihtiyaçlarında alternatif bir çözüm kaynağı oluşturduk. Su tasarrufunda önemli yol kat ettik. Türkiye genelinde Sıfır Atık projesine model olacak çalışmalar yaptık. Eskiden kokudan geçilmeyen sahillerimizde mavi bayraklar dalgalanmaya başladı. 9 mavi bayraklı plajımızda vatandaşlarımız bu yaz da gönül rahatlığıyla İzmit Körfezi ve Kandıra sahillerinde kulaç atacak. 20 sahil parkını halkımızın kullanımına sunduk. Yeşil alan miktarımız her geçen yıl arttı. 9 milyon fidanı toprakla buluşturduk. Kocaeli yeşili ile mavisi ile anılmaya başlandı. Kocaeli’mize, ülkemize tertemiz bir çevre bırakmak için çalışmaya devam edeceğiz. Dünya Çevre Günümüzü kutluyor, herkesi çevremizin ve doğal zenginliklerimizin korunmasında daha duyarlı olmaya davet ediyorum” ifadesini kullandı.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu