Haber

Başkan Erhan Kılıç Buca’daki afet üssünün açılışını yapacak

Depreme dayanıklı bir şehir yaratmak için yoğun çaba gösteren Buca Belediyesi, olası afet durumlarına hızlı müdahale etmek için hazırladığı projeleri de birer birer hayata geçiriyor. Kurduğu BUCAKUT arama kurtarma ekibiyle Türkiye’nin dört bir yanında koşmaya başlayan Buca Belediyesi, Afet Uyum Merkezi’ni 20 Ocak Cumartesi günü açacak. Önder Erhan Kılıç, “Can alan afet değil ihmaldir. “Buca’yı her türlü afete karşı daha hazır hale getirdik” dedi.

Buca Belediyesi, Yıldız İlçesi’nde 7 bin 500 metrekarelik alana Afet Uyum Merkezi’ni kurdu. Belediyenin Ege Bölgesi’nde kurduğu ilk merkez olan Afet Uyum Merkezi, 20 Ocak Cumartesi günü saat 14.00’te düzenlenecek törenle açılacak. Afet üssü olarak kullanılacak merkezde, mümkün olduğunca şehrin mülki amirleri bir araya gelerek kriz masası oluşturulacak ve müdahale tek merkezden yönetilecek. BUCAKUT ekiplerinin 7/24 görev yapacağı merkezde vatandaşlara ve sivil toplum kuruluşlarına afete hazırlık eğitimleri de verilecek. Olası acil durumlarda sivil toplum kuruluşları ve kamu kurumlarına ait arama kurtarma ekiplerinin ağırlanabileceği merkezde, arama kurtarma köpekleri için barınma ve eğitim alanları da bulunuyor.

BUCA AFETLERE DAHA HAZIR HALE GETİRİLDİ

Buca Belediye Başkanı Erhan Kılıç, ülkemizde maalesef afetlerden çok önlemsizlik nedeniyle can kaybının yaşandığını, bu nedenle Buca’yı olası her türlü afete daha hazır hale getirdiklerini belirtti. Başkan Kılıç, İzmir depremi sonrası kurdukları arama kurtarma grubu BUCAKUT’un ihtiyaç anında Türkiye’nin her noktasına koştuğunu belirterek, afet durumlarına hızlı müdahale etmenin çok önemli olduğunu vurguladı.

TAM DONANIMLI MERKEZ

Bu bilinçle şehre bir uyum merkezi kazandırdıklarını belirten Başkan Erhan Kılıç, “Merkezimiz, herhangi bir afet anında oluşabilecek krizi yönetebilecek en donanımlı şekilde oluşturuldu. “Yöneticilerimizin, personelimizin ve kentteki üst düzey yöneticilerimizin bir araya geleceği Afet Koordinasyon Merkezi, hem fiziki hem de teknolojik olarak her türlü afet durumunu yönetebilecek şekilde oluşturuldu” dedi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu