Ekonomi

BBDK’dan bankalara yeni düzenleme

BDDK tarafından “Yabancı Para Net Genel Pozisyon/Özkaynak Standart Oranının Bankalarca Konsolide ve Konsolide Olmayan Bazda Hesaplanmasına ve Uygulanmasına İlişkin Yönetmelik”te yapılan değişiklikler Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı.

Değişiklikler kapsamında, bankaların yabancı para net pozisyonunun özkaynaklara oranı alınarak hesaplanan standart oran aşağı yönlü revize edilmiştir.

Buna göre, mevcut uygulamada yüzde 20 olarak belirlenen standart oran yüzde 5’e düşürüldü. Söz konusu değişiklik 9 Ocak 2023 tarihinden itibaren geçerli olacak.

Öte yandan, yapılan değişiklikle Kurul, bu yönde alınacak karar tarihi itibariyle standart oranları 4 katına kadar artırmaya veya 4’te 1’e kadar indirime girmeye yetkili kılındı. bu yönde alınacak karar tarihinden en erken 1 ay sonra yürürlüğe girer.

Yönetmelik, bankaların yabancı para cinsinden aktif ve pasifleri arasındaki ilişki ve dengelerin kurulmasını ve aynı doğrultuda döviz pozisyonu bulundurmalarını sağlamak amacıyla uygulayacakları net döviz pozisyonunun özkaynaklara oranına ilişkin usul ve esasları belirlemektedir. kendi kaynaklarıyla.

Söz konusu yönetmelik 2006 yılında yayınlanırken, son güncelleme 2014 yılında yapılmıştır.

Yapılan son değişiklik ile geçmiş dönemde diğer düzenlemelerle getirilen değişikliklerin yönetmelikte yansıtılması ve bankaların kendi iç uygulamaları kapsamında hesapladıkları net döviz durumu oranına daha yakın bir hesaplama yapılması amaçlanmaktadır. öz sermayeye.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu