Haber

Bosna Hersekli Katoliklerden Türkiye ve Suriye’deki depremzedelere yardım

Bosna Hersek’teki Katolik cemaati, Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen Türkiye ve Suriye’deki afetzedeler için yardım topladı.

Katolik cemaati, ülke genelinde düzenlenen Pazar ayininde cemaat üyelerini Türkiye ve Suriye’deki afetzedelere yardım etmeye çağırırken, başkent Saraybosna’daki “İsa’nın Kalbi Katedrali”nde yardım kutuları açıldı.

Törende Ukrayna’daki savaştan etkilenenler ile Türkiye ve Suriye’deki depremzedelerin zor durumlarına dikkat çekildi.

Katolik cemaatinden yapılan açıklamada, “Depremden herhangi bir şekilde etkilenenlere manevi desteğimizi ifade etmek istiyor, depremde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet diliyoruz. Türkiye ve Suriye halkı için toplanan yardımlar.” terimler yer aldı.

Bihaç’ta depremzedeler için koşu

Bosna-Hersek’in Bihac kentinde düzenlenen yarışa 7 ile 60 yaşları arasındaki 50 kişi katıldı. Yarıştan elde edilecek gelirin tamamının Türkiye ve Suriye’deki depremzedelerin ihtiyaçları için kullanılacağı kaydedildi.

Koşuyu düzenleyenlerden Hasim Sabic, yaklaşık 5 kilometre koştuklarını belirterek, “Spor evrensel bir dil ve biz de bu şekilde insanlığımızı göstermek ve depremzedelere yardım etmek istedik” dedi. söz konusu.

Sabic, katılımcıların koşu etkinliğinden elde edecekleri gelirin depremzedelere bağışlanacak olmasından gurur duyduğunu kaydetti.

Sırbistan, Türkiye’deki depremzedeler için ayni yardım gönderdi

Sırbistan, Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenenler için de yardım gönderdi.

Sırp hükümetinin hazırladığı ayni yardım, Türkiye’nin Belgrad Büyükelçisi Hami Aksoy’un da katılımıyla Türk Hava Yolları (THY) kargo uçağıyla başkent Belgrad’daki Nikola Tesla Havalimanı’ndan Türkiye’ye gönderildi.

29 adet kışlık çadır, 500 adet battaniye, 2 adet gazlı mantar ısıtıcı, 50 adet seyyar tuvalet, 1 adet jeneratör, 150 adet 5 kişilik mutfak seti ve 500 adet plastik kovadan oluşan yardım Gaziantep AFAD İl Müdürlüğü’ne gönderildi.

samandag-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu