Ekonomi

Burdur Belediyeler Birliği Katı Atık Bertaraf ve Enerji Üretim Tesisinde Elektrik Üretimi

Burdur Belediyeler Birliği tarafından işletmeye açılan Burdur Belediyeler Birliği Katı Atık Bertaraf ve Elektrik Üretim Tesisinde, elektrik elde edilen hayvansal atıklardan organik sıvı ve katı gübre elde ediliyor.

Burdur-Antalya karayolunun 7. kilometresindeki 80 hektarlık çöp toplama alanında 2019 yılında faaliyete geçen tesiste tavuk, büyükbaş ve küçükbaş hayvan dışkısı oksijensiz ve karanlık ortamda fermente edilmekte ve ortaya çıkan metan gazı açığa çıkmaktadır. yakılarak saatte 2 megavat elektrik üretiliyor.

Burdur Belediyeler Birliği ve Bucak Belediye Başkanı Emrullah Ünal, çevredeki çiftçilerin ahırlarından toplanarak tesise getirilen hayvan dışkılarından önce elektrik, ardından doğal gübre ürettiğini söyledi.

Burdur’un hayvancılıkta gelişmiş bir il olduğunu anlatan Ünal, “İlimizin ekonomisi büyük ölçüde hayvancılığa dayalı. Büyükbaş hayvan sayımız fazla olduğu için köylerimizde büyük miktarda hayvan atığı birikiyor. Bu tesis işliyor. Doğaya zararlı metan gazının salınımını önlemek için hayvan atıklarından elektrik üretiliyor ve zararlı gazlardan arındırılan gübre çiftçilerimize dağıtılıyor.” dedi.

Tarımsal üretimde gübrenin yerinin değerli olduğunu vurgulayan Ünal, “Tarımda sadece kimyasal gübreler değil, hayvansal organik gübreler de kullanılıyor. Tesisten sağlanan bedelsiz sıvı hayvan gübresi de bölgedeki tarımsal üretime katkı sağlıyor.” sözlerini kullandı.

“Günlük 150-200 ton civarında gübre çıkışı var”

Fabrika Müdürü Ziraat Yüksek Mühendisi Mert Delibaş da fabrikanın 2019 yılından bu yana hayvansal atıklardan elektrik ürettiğini belirtti.

Delibaş, “Şu anda tesisimizde saatte 2000 kilovat yani 2 megavat elektrik üretiyoruz.” söz konusu.

Tesisin doğaya ve tarımsal üretime de faydalı olduğunu vurgulayan Delibaş, şöyle konuştu:

“Hayvansal atıkları işlemediğimiz zaman bu atıklar doğaya atılacak ve zamanla ortaya çıkan metan gazı doğaya karbon salacak. Bu tesis ile bölgemizde de karbon salınımını ortadan kaldırmış oluyoruz. Tesisimizden 150-200 ton gübre.Çiftçilerimize sıvı gübreyi kendi araçlarımızla götürüyoruz.Sıvı gübreye “Yoğun bir talep var çünkü hayvan atıklarındaki atık gazı emiyoruz, bu nedenle gübre daha faydalı oluyor.” toprak.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu