Haber

DEM Partisi Eş Genel Başkanı Tülay Hatımoğulları Oruç: ‘Kuruluş partileri Ankara’dan adaylarını belirlerken biz adaylarımızı halkla birlikte belirledik’

Halkın Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Eş Genel Başkanı Tülay Hatımoğulları Oruç, “Kuruluş partileri adaylarını Ankara’dan belirlerken biz adaylarımızı halkla birlikte belirledik.” söz konusu.

Oruç, partisinin TBMM Küme Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, yalnızca kadın milletvekilleri ve partili kadınların katıldığı toplantıyı “Meclis Kadın Grubu Toplantısı” olarak nitelendirdi.

Santa Maria Kilisesi’ne yapılan silahlı saldırıya değinen Oruç, bu saldırıların devam etmemesini umduğunu ifade ederek, “Türkiye’de gayrimüslim halka atılan bir kurşunu veya fiskeyi bize yapılmış bir atış olarak kabul ediyoruz. İzin vermeyeceğiz. Farklı halk ve inançlardan vatandaşların IŞİD gibi karanlık güçler tarafından hedef alınmasına yönelik Hıristiyan, “Biz halkımızın yanındayız.” dedi.

PKK terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan’a tecridin uygulandığını savunan Oruç, iddia ettikleri tecridin sona ermesi ve “Kürt sorununun barışçıl çözümü için” 1 Şubat’ta Kars ve Van’da yürüyüş başlatacaklarını söyledi. Bu yürüyüş 15 Şubat’a kadar devam edecek.

“Birlikte var olmazsak, küresel saldırılar karşısında birlikte yenileceğiz”

Ukrayna, Filistin, Pakistan ve Kızıldeniz’deki çatışmaların büyük bir savaşa dönüşme eğiliminde olduğunu belirten Oruç, “Türkiye hiçbir zaman bu denklemden kurtulamaz. O halde Kürt sorununu çözün ki, halk olarak bir arada duralım. Türkiye dış dünyaya ve bu savaş ortamına karşı dayanışma içindedir.” “Biz diyoruz ki, ‘Birlikte var olmayı başaralım. Birlikte var olamazsak küresel saldırılar karşısında birlikte yenileceğiz.’ değerlendirmesini yaptı.

Oruç, taban fiyat artışının ardından 700 ürüne de zam yapıldığını, halkın büyük bir yoksullukla karşı karşıya kaldığını, bu durumdan şikayetçi olanların ise “terör”le suçlandığını kaydetti.

Kadına yönelik şiddet olaylarına değinen ve İstanbul Sözleşmesi’nin kaldırılmasını eleştiren Oruç, “İstanbul Sözleşmesi’nin kaldırılmasından sonra yüzlerce kadın erkekler tarafından öldürüldü. Daha kaç kadının öldürülmesini bekliyoruz? Kaç kadın daha öldürülecek?” Ölümleri erkek yargısı mı takip edecek? Bunlar çalıştay konusu olmalı. Ama bunlar ‘Kadının nafaka hakkının alınmasından bahsediyor. Biz yaşamak için doğduk, erkekler tarafından öldürülmek için değil.” dedi.

31 Mart’ta yapılacak Yerel Yönetimler Genel Seçimi için aday adayları arasında referandum yaptıklarını anlatan Oruç, “Bu referandum kayyımlara ilk kırmızı kart gösterilen referandum oldu. Düzen partileri adaylarını belirlerken, Ankara olarak adaylarımızı halkla birlikte belirledik.” söz konusu.

Oruç, diğer partilerin adayları arasında kadın sayısının çok az olduğuna dikkat çekerek, DEM Partisi’nde eşit katılım ve temsilin çok önemli olduğunu vurguladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu