Haber

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, İsrail’e Uluslararası Adalet Divanı’nın ihtiyati tedbir kararlarını uygulamaya çağırdı

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Rumen mevkidaşı Luminita Odobescu ile düzenlediği ortak basın toplantısında, “İsrail’i Uluslararası Adalet Divanı’nın ihtiyati tedbir kararlarını uygulamaya ve derhal tam ateşkes ilan etmeye çağırıyorum.”

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan Romanya’da temaslarını sürdürüyor. Bakan Fidan, başkent Bükreş’te Rumen mevkidaşı Luminita Odobescu ile bir araya geldi. Görüşmenin ardından iki bakan ortak basın toplantısı düzenledi. Romanya’da bulunmaktan memnuniyet duyduğunu belirten Bakan Fidan, Odobescu ile hem özel hem de heyetler arası verimli bir görüşme gerçekleştirildiğini kaydetti. Bakan Fidan, iki ülke arasındaki ilişkilerin ele alındığını belirterek, “Ülkelerimiz arasındaki ilişkilerin temeli karşılıklı güven anlayışıdır. Stratejik ortaklık, NATO ittifakı ve Karadeniz komşuluğu bağlarımızı tanımlayan en önemli unsurlardır. “

“Hedefimiz bunu 2025 yılına kadar 15 milyar dolara çıkarmak.”

Bakan Fidan, Romanya’nın Balkanlar’ın en büyük ticaret ortağı olduğunu belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Türkiye aynı zamanda Romanya’nın AB dışındaki en büyük ticaret ortağıdır. İkili ticaret hacmimiz son yıllarda önemli ölçüde arttı. 2 yıl üst üste 10 milyar hedefini aştı. Hedefimiz bunu 2025 yılına kadar 15 milyar dolara çıkarmak. Yatırımlarımız” Romanya’da ise üçüncü ülkelerle birlikte getirildiğinde 8 milyar dolara ulaşacak.” Şirketlerimizin başarılarından ve aramızdaki dostluğa katkılarından çok memnunuz. Romanya ile insani bağlarımız da çok güçlü. Romanya’da yaşayan Türk ve Tatar Türk soydaşlarımızı ülkelerimiz arasında dostluk köprüsü olarak görüyoruz. Biz soydaşlarımıza sevgi bağıyla bağlıyız. Romanya’da barış olur ve müreffeh bir hayat yaşarlar.”

Bakan Fidan ile yaptığı görüşmede terörle mücadele konusunun da ele alındığını kaydeden Bakan Fidan, “Romanya ile ilişkilerimizin önemli bir boyutunu savunma ve askeri işbirliğimiz oluşturuyor. Son yıllarda savunma sanayinde ciddi bir ivme yakaladık. Romanya Polonya’dan sonra Türkiye’den İHA sistemi alan ikinci NATO ve AB ülkesiyiz.” “NATO çatısı altında ortak faaliyetlere devam ediyoruz. Dört adet F-16 uçağımız, NATO polis görevi kapsamında Romanya havalimanında hizmet veriyor.”

Romanyalı Bakanla yaptığı görüşmede bölgesel konuların yanı sıra Karadeniz’in güvenliğinin de ele alındığını belirten Bakan Fidan, “Ukrayna’daki çatışmaların sona ermesi, küresel gıda güvenliğinin sağlanması ve uluslararası gıda güvenliğinin sağlanması konusunda değerli katkılar yaptık ve sağlamaya devam edeceğiz. Karadeniz’de seyir güvenliğinin sağlanması.” Mayınların oluşturduğu tehdit karşısında hep birlikte proaktif bir yaklaşım sergiledik. Romen ve Bulgar müttefiklerimizin katılımıyla Karadeniz’de üçlü mayın karşı tedbir ve görev kümeleri kurduk.” dedi.

“Montro’yu tartışmayı hayal bile edemiyoruz”

Hakan Fidan açıklamasına şöyle devam etti:

“Montrö Sözleşmesi, bölgenin güvenliğinin teminatı işlevini sürdürüyor. Biz Türkiye olarak Montrö Boğazlar Sözleşmesi’ni tarafsız ve titizlikle uygulamaya devam ediyoruz. Dün Sofya’da söyledim, bugün de tekrarlıyorum. Hayal bile edemiyoruz.” Montrö’yü tartışıyoruz. Üstelik Balkanlar’daki son mesele Ortadoğu’daki gelişmeleri, Gazze’deki vahşeti, dramı, yarattığı tehditleri hepimiz dile getirdik. İsrail’i Uluslararası Adalet Divanı’nın ihtiyati tedbir kararlarını uygulamaya çağırıyorum. derhal tam ateşkes ilan edilmesi. İsrail haftalardır Gazze’de abluka altında. Hedef alınmaya devam ediliyor. Bombardımandan sağ kurtulanlar açlık ve salgın hastalıklarla mücadele ediyor. İsrail’in Gazze’ye insani yardım ve tıbbi malzeme akışını engellemesi asla kabul edilmemelidir. Uluslararası camia tarafından 2 milyon insan bombardıman altında açlıktan ve salgın hastalıklardan açık bir şekilde ölüme terk edilirken biz sizsiz kalamayız, içeride kalmamalıyız. “Türkiye ve Romanya sadece kendi ülkelerinin değil, bölgenin istikrarına da büyük önem veren ülkelerdir.”

Toplantıda Odobescu, Bakan Fidan’a Romanya-Türkiye Bağlantıları (Uyum Yüzyılı) kitabını sundu. – BÜKREŞ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu