Ekonomi

Güdümlü Sulama Projesi 1 milyon dönüm araziyi sulayacak

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, İslahiye ve Nurdağı’nda 30 kilometrelik ana kanalın yer aldığı Güdümlü Sulama Projesi tamamlandığında 1 milyon dekardan fazla alanı sulayacağını belirterek, şunları söyledi: İstihdam imkanı da sunulacak” dedi.

Bakan Kirişci, Gaziantep’in İslahiye ilçesinde depremden etkilenen ilçe tarım müdürlüğü binasını ziyaret ederek personele geçmiş olsun dileklerini iletti. Daha sonra ilçede bulunan Kılavuzlu Sulama Projesi’nin 4’üncü etabının inşaat alanında incelemelerde bulundu. Muayeneye Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Gaziantep Valisi Davut Gül, eski Adalet Bakanı Abdülhamit Gül ve AK Parti Kadın Kolları Başkanı Feray Yılmaz eşlik etti.

Bakanlık olarak yapılan incelemenin ardından su konusunda çok hassas olduklarını anlatan Kirişci, “Su her şeyimiz, su varsa toprakta bereket, berekete karşılık üretimimiz artar, istihdamımız, ihracatımız ve refahımız artar” dedi. ve ülkenin mutluluğu bize bağlı.”

Ana kanalın yaklaşık 30 km’si Nurdağı ve İslahiye’den geçmektedir.

Projenin Kahramanmaraş, Gaziantep ve Hatay illerini kapsadığını ve 86 kilometrelik sulama kanalının 2020 yılında tamamlandığını kaydeden Kirişci, “Proje hizmet verme aşamasına geldi. Ana kanalın yaklaşık 30 kilometresi Gaziantep Nurdağı’ndan geçiyor. ve İslahiye ilçelerinde 156,5 bin dekar sulama alanının şebeke inşaatı tamamlandı Toplam Proje bedeli 23 milyar TL olup, tesisler için bugüne kadar yüzde 37’ye tekabül eden 8,5 milyar TL harcama yapılmıştır. Kardeşimize de istihdam imkanı sunulacak” dedi.

Gaziantep’te hayata geçirilecek projelerle ilgili konuşan Bakan Kirişci, “Ana ünitelerin tamamlandığını ve harcanan her paranın kazanca dönüştürüldüğünü vurgulamak isterim. Çünkü baraj yapıldı, kanal yapıldı. bundan sonra da bu etaplar birer birer tamamlanacak ve sulama sistemleri döşendiğinde de bu sulama sistemlerinden üreticilerimizin faydalandığını göreceğiz” dedi. – GAZİANTEP

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu