Ekonomi

Hindistan rekor anlaşma payı ile küresel hisse senedi piyasalarında parlıyor

Hindistan, hisse senedi sermaye piyasası (ECM) faaliyetlerinde önemli bir artış yaşıyor ve küresel yatırımcıların artan ilgisini çekiyor. Ülke, Hyundai Motor’un Hindistan biriminin beklenen 3 milyar dolarlık ilk halka arzı (IPO) da dahil olmak üzere büyük blok işlemlerde ve listelemelerde etkileyici bir artış gördü. Bu büyüme Hindistan’ı küresel ECM işlemlerinde rekor bir paya taşıdı.

Küresel faiz oranlarının yükselmesi ve jeopolitik endişelerin piyasaları etkilemesinin yanı sıra Çin’in ekonomik yavaşlaması ve halka arzlara yönelik kısıtlayıcı tedbirler nedeniyle Asya’da hisse senedi işlemlerinde bir düşüş yaşandı. Ancak Hindistan, Amerika Birleşik Devletleri’nin ardından ECM anlaşmaları için küresel olarak en yoğun ikinci pazar haline gelerek bir faaliyet feneri olarak öne çıkıyor.

London Stock Exchange Group (LSEG) verilerine göre, Hintli şirketler 2024’ün ilk çeyreğinde halka arz yoluyla 2,3 milyar dolar gibi önemli bir rakam elde etti. Bu rakam, bir önceki yılın aynı döneminde toplanan 166,5 milyon dolara kıyasla çarpıcı bir artışı temsil ediyor.

Genel olarak Hindistan’daki ECM işlem hacmi %139 oranında artarak, faaliyetlerin %46,8 oranında azaldığı Japonya da dahil olmak üzere Asya Pasifik’teki en aktif pazar haline geldi. Hindistan’ın ECM anlaşmaları 2024’ün ilk üç ayında küresel toplamın %10,05’ini oluşturarak yeni bir rekor kırdı.

Hindistan Ulusal Menkul Kıymetler Borsası özellikle aktifti ve ilk çeyrekte New York Menkul Kıymetler Borsası ve Nasdaq’ın ardından dünya çapında en aktif üçüncü listeleme yeri oldu.

Yaklaşan anlaşmalara bakıldığında, Hyundai Motor’un Hindistan biriminin halka arzı ülkenin en büyük halka arzı olmaya hazırlanıyor ve 2024 yılında otomobil üreticisine 30 milyar dolara kadar değer biçecek 3 milyar dolara kadar para toplamayı hedefliyor. Ayrıca, ekonomik bir süpermarket zinciri olan Vishal Mega Mart da şirkete yaklaşık 5 milyar dolar değer biçebilecek 1 milyar dolarlık bir halka arz planlıyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu