Haber

İsrail’de protestolar sırasında araç göstericilerin üzerine çarptı, 1 kişi yaralandı

TEL İsrail’de hükümetin tartışmalı yargı düzenlemesine karşı düzenlenen kitlesel protestolar sırasında bir araç göstericilerin üzerine daldı ve bir kişi yaralandı.

Başbakan Binyamin Netanyahu liderliğindeki aşırı sağ koalisyon hükümetinin adli düzenlemesine karşı her Cumartesi akşamı kitlesel gösteriler düzenleyen İsrailliler, protestoların 36. haftasında da meydanlardaydı.

Tel Aviv’de gece saatlerinde yapılan gösterilerin sonunda, hukuki düzenlemeye karşı çıkan bir grup protestocu Ayalon Otoyolu’nu trafiğe kapatırken, bir sürücü aracıyla beş protestocuya çarparak bir kişiyi yaraladı.

İsrail medyasında yer alan haberlere göre olayda hafif yaralanan 25 yaşındaki kadın, yakındaki İçilov Hastanesi’ne kaldırıldı. Polis tarafından gözaltına alınan sürücü bu sabah serbest bırakıldı.

Sosyal medyaya yansıyan görüntülere göre sürücü, kalabalık tarafından kovalandıktan sonra protestoculara çarpıp biraz daha ilerledikten sonra aracını durdurarak, kimseyi ezme niyetinde olmadığını iddia etti.

Öte yandan Başbakan Binyamin Netanyahu, olaya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada “şiddetin her türlüsünü şiddetle kınadığını” belirtti.

Netanyahu, “herkesi itidalli davranmaya ve yasalara uymaya” çağırdı.

“Netanyahu’nun provokasyonları insanların içine işliyor”

Protesto gruplarından “Tiger Square Forces” ise yaptığı açıklamada Başbakan Netanyahu’yu suçladı.

Protesto grubu şunları söyledi: “Netanyahu’nun provokasyonları insanlara nüfuz ediyor ve ölümlere neden oluyor. Zehir makinesi son birkaç saattir tam gaz çalışıyor ve bu da araç ezilme olayına yol açtı. Netanyahu’nun ellerinde kan var.” Açıklamalarına yer verdi.

Hükümetin tartışmalı yargı düzenlemesine karşı protestoların 36. haftasında on binlerce İsrailli, Tel Aviv, Batı Kudüs, Hayfa ve Herzliya gibi kentler başta olmak üzere ülke genelinde onlarca farklı noktada gösterilere katıldı.

Gösteriler sona erdiğinde onlarca protestocu şehrin ana arteri olan Ayalon Otoyolu’na akın ederek trafiği kapattı.

Yargının hükümet düzenlemesi

İsrail hükümetinin Benjamin Netanyahu’nun göreve gelmesinin ardından bu yılın başında duyurduğu “yargı reformu”, Yüksek Mahkeme’nin yetkilerinin sınırlandırılması ve hükümete yargı atamalarında söz hakkı verilmesi gibi değişiklikleri içeriyor.

Yargıtay’ın hükümet üzerindeki kontrolünü ortadan kaldıracak yasa tasarısı, ülke genelinde kitlesel protestolara ve kamuoyunda yoğun tartışmalara rağmen muhalefetin boykot ettiği Meclis’in 24 Temmuz’daki oturumunda kabul edildi.

Aralarında savaş pilotları, denizaltı subayları ve diğer elit birliklerin de bulunduğu, hükümetin “yargı reformuna” karşı çıkan binlerce İsrailli, gönüllü yedek görevlerinden ayrılmaya karar verdi.

İsrail’de siyaset, ordu, güvenlik, ekonomiYargıda üst düzey görevlerde bulunanlar ise hükümetin yargı düzenlemesine karşı çıkıyor.

Netanyahu hükümetinin yargı düzenlemesine karşı protesto hareketi yaklaşık 9 aydır gösterilerini sürdürüyor.

haber-tepebasi.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu