Ekonomi

İstanbul’daki Kentsel Dönüşüm Projelerinde Ada Bazında Düzeltmeler Yapılmalı

İstanbul’da yapılması planlanan kentsel dönüşüm projelerinde mevcut imar planlarında ada bazında düzeltmeler yapılarak sorunun ortadan kaldırılabileceğini belirten Lazolini Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkan Vekili Mimar Nurettin Sağırkaya, şunları söyledi: “İstanbul ciddi anlamda riskli bir şehir. Uzman mimar ve mühendis kadrosu oluşturarak bu riski ortadan kaldırabiliriz.” söz konusu.

Türkiye’nin birçok ilinde kentsel dönüşüm projeleri yürüttüklerini belirten Sağırkaya, mahallelerin deprem yönetmeliğine uygun tasarım ve kullanım alışkanlıklarına uygun dönüşüm planları yapılması durumunda mahallelerimizin güzelleştirilebileceğini ve depreme karşı dayanıklı hale getirilebileceğini kaydetti. dokuya zarar vermeden depremler.

“İNSANLARA KENDİSİNİ TEHLİKEDE HİSSETTİRMEDEN BARINMA HAKKI SUNULMALIDIR”

Firma olarak kentsel dönüşüm çalışmalarına her zaman destek verdiklerini belirten Sağırkaya, “İstanbul deprem açısından önemli bir riskli bölge. Uzman mimar ve mühendislerden oluşan ekipler oluşturarak bu riski ortadan kaldırabiliriz. Ülkemizde yaşadığımız deprem felaketinin ardından ve bu hepimizi perişan etti doğal olarak oklar geçmiş yıllara göre göç etmeye başladı.” “İstanbul büyük depremini göstermeye başladı. Göç aslında pandemi dönemiyle başladı ve deprem korkusuyla devam etti. İnsanlardaki bu kaygının bir an önce giderilmesi ve insanlığa verilen en değerli haklardan biri olan barınma hakkının tanınması gerekiyor. Kendilerini tehlikede hissetmeden sağlanmalıdır” dedi.

Sağırkaya, İstanbul’da yapılması planlanan kentsel dönüşüm projelerine yönelik mevcut imar planlarında ada bazında düzeltmeler yapılarak sorunun ortadan kaldırılabileceğine dikkat çekti.

“DOLU ALAN OLMASI ÇÖKECEĞİ ANLAMINA GELMEZ”

Yıllardır konuşulan Beşiktaş İnönü Stadı ve Dolmabahçe Sarayı’nın dolu alan olduğu ve yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya olduğu konusuna değinen Sağırkaya, “Zemin etüt raporlarını ve inceleme raporlarını görmeden kesin bir cevap vermem mümkün değil. Statik projeleri inceliyoruz ama dolu alan olması tehlikede olduğu anlamına gelmiyor. Dolu alan.” “Bina projeleri taşıyabileceği yük oranında hayata geçirilebilir” dedi.

Sağırkaya, son dönemde İstanbul’un Etiler, Ulus, Akatlar, Bebek, Emirgan, Baltalimanı ve Yeniköy gibi yalıların da bulunduğu seçkin semtlerinde birçok lüks konutun mimari tasarım ve onarımını gerçekleştirdiklerini belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu