Haber

Mısır Dışişleri Bakanı, Kolombiya ve Hollanda Dışişleri Bakanlarıyla Gazze Şeridi’ndeki gerilimi görüştü

Mısır Dışişleri Bakanı Samih Shukri, Kolombiya Dışişleri Bakanı Alvaro Leyva ve Hollanda Dışişleri Bakanı Hanke, Bruins Slot ile “Gazze Şeridi’ndeki gerilimi” ele aldı.

Mısır Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre Shukri, Leyva ve Slot ile ayrı telefon görüşmeleri gerçekleştirdi.

Gazze’deki gerilime ilişkin son gelişmelerin ele alındığı görüşmede Şükür, dün Mısır’ın ev sahipliğinde düzenlenen “Kahire Barış Zirvesi” hakkında mevkidaşlarına bilgi verdi.

Toplantıda “sivillerin korunması, gerilimlerin durdurulması ve bölgeye sürdürülebilir insani yardım gönderilmesi için uluslararası çabaların koordine edilmesinin” önemi de vurgulandı.

İsrail-Filistin çatışması

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı İsrail’e “Aksa Tufanı” adı verilen kapsamlı bir saldırı başlattı.

Gazze’den İsrail’e binlerce roket atılırken, Filistinli silahlı gruplar da Gazze-İsrail sınırındaki Beyt Hanun-Erez Sınır Kapısı’na baskın düzenleyerek ele geçirdi.

Silahlı gruplar daha sonra buradan İsrail içindeki yerleşim yerlerine girdi ve İsrail ordusu onlarca savaş uçağıyla Gazze Şeridi’ne saldırı başlattı.

Gazze’den düzenlenen saldırılarda 306’sı asker olmak üzere 1.400 İsraillinin öldüğü, 5.132 İsraillinin yaralandığı bildirildi.

Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail’in Gazze’ye düzenlediği baskınlarda 1873’ü çocuk, 1023’ü kadın olmak üzere 4 bin 651 kişinin öldüğünü, 14 bin 245 kişinin de yaralandığını duyurdu.

İşgal altındaki Batı Şeria’da İsrail güçlerinin ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 90 Filistinlinin öldüğü belirtildi.

İsrail’in Gazze’ye saldırılarında 18 gazeteci hayatını kaybetti.

İsrail-Lübnan sınırında İsrail ordusu ile Hizbullah arasında 8 Ekim’den bu yana yaşanan çatışmalarda 24 Hizbullah üyesi ve aralarında bir gazetecinin de bulunduğu 4 sivil hayatını kaybetti.

Lübnan’ın gerçekleştirdiği saldırılarda 3 İsrail askeri ve 1 İsrailli sivil hayatını kaybetti.

askale-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu