Ekonomi

Nextracker hisseleri kazanç ve gelir artışıyla %8 yükseldi

FREMONT, Kaliforniya – Nextracker Inc. (NASDAQ: NXT) dördüncü çeyrek için güçlü bir finansal performans bildirdi ve 0,96 $ hisse başına kazanç (EPS) ile analist beklentilerini aşarak, 0,55 $ konsensüs tahmininden önemli bir 0,41 $ daha yüksek oldu.

Gelir de tahminleri aşarak 674,4 milyon $’lık beklentiye karşılık 736,52 milyon $ olarak gerçekleşti. Açıklamanın ardından, şirketin hisse senedi fiyatı %8 oranında yükseldi ve bu da kazanç ve gelir artışına olumlu bir yatırımcı tepkisi olduğunu gösterdi.

Güneş takip cihazı ve yazılım çözümleri sağlayıcısı, bir önceki yıla göre %42 artışla rekor gelir elde etmekle kalmadı, aynı zamanda 1,51 $ seyreltilmiş EPS ile 223 milyon $ GAAP net gelir bildirdi. Düzeltilmiş FAVÖK, IRA 45X vergi kredisi avantajları hariç tutulduğunda, bir önceki yıla göre %120’lik kayda değer bir artış göstererek 160 milyon dolara ulaştı. Mali yılın tamamı, iki yıl içinde üç katına çıkarak 4 milyar doları aşan rekor birikimle güçlü bir uygulama ve önemli bir büyüme ile geçti. Nextracker’ın CEO’su Dan Shugar, şirketin ürün inovasyonu hızını artırdığını, küresel gelir ve tedarik zincirini ölçeklendirdiğini ve bir önceki yıla göre kârını iki kattan fazla artırdığını vurguladı.

İleriye dönük olarak, Nextracker 2025 mali yılı için 2,89 ila 3,09 dolar arasında bir EPS aralığı öngörerek 3,10 dolarlık analist konsensüsünün biraz altında bir öngörüde bulundu. Gelir beklentileri ise 2,8 milyar dolar ile 2,9 milyar dolar arasında belirlenerek 2,875 milyar dolarlık konsensüs tahminine yakın seyretti. Kılavuz aralığının orta noktası, şirketin piyasa beklentilerine kıyasla muhafazakâr bir görünüm sergilediğini gösteriyor.

Nextracker’ın başarıları arasında, kuruluşundan bu yana 100 gigawatt küresel sevkiyatı aşan ilk ABD güneş enerjisi şirketi olması ve pazardaki sürdürülebilir liderlik konumunun altını çizmesi yer alıyor. Şirketin geleceğe yönelik iyimserliği, güneş enerjisi sektörünün ABD’de ve küresel çapta yeni enerji üretiminin birincil kaynağı olarak ivme kazanmasından kaynaklanıyor.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Şirketin finansal başarısı, ABD ve uluslararası pazarlardaki güçlü talebe, üç yeni ürünün piyasaya sürülmesine ve 2021’den bu yana 20 yeni veya genişletilmiş ABD ortak üretim tesisinin genişletilmesine bağlanıyor. Nextracker, ABD’de 30 gigawatt’tan fazla olmak üzere 50 gigawatt’ı aşan küresel yıllık tedarik kapasitesiyle, güneş enerjisi çözümlerine yönelik artan talepten yararlanmak için iyi bir konuma sahiptir.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu