Haber

Pentagon: Irak ve Suriye’deki ABD kuvvetlerine toplam 140 saldırı düzenlendi

Pentagon Sözcüsü Yardımcısı sabrina singhgünlük basın toplantısında Orta DoğuSizdeki gelişmeleri değerlendirdi.

Irak ve Suriye’deki ABD üslerine yönelik saldırıların başladığı 17 Ekim 2023’ten bu yana toplam 140 saldırı gerçekleştirildiğini belirten Singh, bunların 57’sinin Irak’ta, 83’ünün de Suriye’de olduğu bilgisini paylaştı.

Singh, Husilerin Kızıldeniz’de ticari gemilere yönelik devam eden saldırılarına da değinerek, Husilere bu saldırıların durdurulması çağrısını yineledi.

Bir gazeteci kendisine, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarını durdurması halinde Husilerin eylemlerine son vereceğini açıkladığını hatırlatınca Singh, Kızıldeniz’de yaşananlarla Gazze’de yaşananlar arasında hiçbir bağlantı olmadığını iddia etti.

ABD Merkez Komutanlığı (CENTCOM), dün gece ve bu sabah Husilerin kullandığı iddia edilen füze rampalarına yönelik yeni saldırılar gerçekleştirdiğini duyurdu.

ABD yönetimi dün, Kızıldeniz’deki saldırıları nedeniyle Yemen’de Husiler olarak bilinen Ensarullah Hareketi’ni de “yabancı terör örgütleri” listesine dahil etmişti.

Kızıldeniz’deki durum

İran’ın desteklediği Yemen’deki Husiler, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarına tepki olarak 31 Ekim’de İsrail şirketlerine bağlı olduğunu söyledikleri Yemen açıklarında ticari gemilere el koymaya, bir kısmına da insansız hava araçlarıyla baskın yapmaya başladı. füzeler.

ABD güçleri bu dönemde Yemen’den fırlatılan füzeleri ve kamikaze insansız hava araçlarını birçok kez düşürdüklerini belirtti.

Husilerin eylemlerinin ardından birçok gemicilik şirketi Kızıldeniz’deki seferlerini durdurma kararı aldı.

ABD, küresel deniz ticareti güvenliğinin tehlikede olduğu gerekçesiyle 18 Aralık’ta Husi güçlerine karşı bir grup ülkenin katılımıyla “Refah Muhafızı Operasyonu” adı verilen çok uluslu bir “deniz görev gücü” oluşturulduğunu duyurdu.

Akdeniz’i Kızıldeniz’e bağlayan ve Avrupa ile Asya arasında en kısa yolu sunan Süveyş Kanalı üzerinden küresel ticaretin yaklaşık yüzde 12’si gerçekleştiriliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu