Haber

Re-Welfare’den İstanbul hamlesi! AK Partili Metin Külünk’e adaylık teklif ettiler

İstanbul, Ankara ve İzmir’den ayrı aday gösterme kararı alan Yeniden Refah Partisi, İstanbul için AK Partili Metin Külünk’e teklifte bulundu. Murat Kurum’un adaylığı açıklanmadan önce adaylık başvurusunda bulunan Külünk, Re-Welfare’in teklifini reddetti.

REFAH’TAN SÜRPRİZ HAMLE

31 Mart’ta yapılacak yerel seçimler yaklaşırken siyasi partilerin aday belirleme çalışmaları da hızlandı. AK Parti ile ittifak konusunda anlaşamayan ve İstanbul, Ankara ve İzmir’den ayrı ayrı aday gösterme kararı alan Yeniden Refah Partisi (YRP), sürpriz bir hamle yaptı.

Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan

AK PARTİ’DEN METİN KÜLÜNK’E İSTANBUL İÇİN TEKLİF GÖNDERDİLER

Re-Welfare’in İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı adaylığı için AK Partili Metin Külünk’e teklifte bulunduğu ortaya çıktı. Murat Kurum’un İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı adaylığı açıklanmadan önce AK Parti’ye adaylık başvurusunda bulunan Külünk’ün teklifi reddettiği öğrenildi.

KÜLÜNK’TEN AÇIKLAMA

Odatv’de yer alan habere göre Külünk, açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “23 Kasım 2023 tarihinde Adalet ve Kalkınma Partisi’nden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı adayı olarak başvurumuzu yaptık. İlk olarak adaylığımızı ilan ettik. ve ardından projelerimiz. Basına açık iki özel toplantı vardı.” biz bunu gerçekleştirdik.

Metin Külünk

“DURUMUMUZ BUGÜN GÖRÜLDÜĞÜNDEN FARKLI BİR SONUÇ GÖSTERİYOR”

Aday olma kararımızda Türkiye’nin girdiği son kulvarda karşılaşacağı olası engelleri ve zorlukları görerek halkımıza karşı sorumluluk duygusuyla hareket ettik. Durumumuz bugün görünenden farklı bir sonuca işaret ediyordu. Belki takdir edilir.

“REFAH’IN TEKLİFİNİ KESİNLİKLE REDDETTİK”

Bu süreçte Refah Partisi’nin İBB adaylığı konusundaki nazik teklifinden dolayı kendilerine teşekkür ederek, bir daha aynı nezaketle adaylık yapmayacağımızı belirttik. “Türkiye’yi içine çekmeye çalışan kara deliğin bilincinde olarak seçim sürecini takip edeceğim ve Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu toplumsal barış ve adaletin inşası için çalışmaya devam edeceğiz.”

ADAYLIK İÇİN BAŞVURU YAPMIŞTI

AK Parti’den 24, 25 ve 26. dönemde İstanbul Milletvekili seçilen Metin Külünk, 23 Kasım’da açıklama yaparak AK Parti’den İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na aday oldu. Sosyal medya hesabından açıklama yapan ve aday adaylık sürecine ilişkin görseller paylaşan Külünk, “Yeniden başlıyoruz, biz İstanbul’uz.” İfadelerini kullandı.

METİN KÜLÜNK KİMDİR?

16 Kasım 1960’da Ankara’nın Yenimahalle ilçesinde doğdu. İlk ve orta öğrenimini sırasıyla Diyarbakır ve İstanbul’da tamamladı. Daha sonra Yıldız Teknik Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği bölümünden mezun oldu. 1984 yılında özel bir şirkette iş hayatına başladı ve çeşitli kademelerde yöneticilik görevlerinde bulundu. 1975-1976 yılları arasında Milli Türk Talebe Birliği Ortaöğretim Yönetim Kurulu üyeliği yaptı. 1990-1995 yılları arasında İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İTKİB) komitelerinde görev yaptı. 1993-1995 yılları arasında Marmara Üniversitesi’nde dış ticaret dersleri verdi. 1995-2000 yıllarında İstanbul Sanayi Odası üyeliğine seçildi. (ISO) Hazır Giyim Meslek Komitesi ve konsey üyesi olarak görev yapmaktadır. 2001 yılında kurulan Külünk Eğitim ve Kültür Derneği’nin 7 yıl başkanlığını yaptı.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 24., 25. ve 26. dönemlerinde Adalet ve Kalkınma Partisi’nin İstanbul milletvekili olarak görev yaptı. Mart 2021’de AK Parti yönetim kurulu üyeliğine atandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu