Haber

Sırbistan ve Kosova plaka krizinde anlaştı

Sırbistan ve Kosova, araç plakalarına ait uyuşmazlığın tahlili konusunda uzlaşmaya vardı.

Avrupa Birliği (AB) Dış Alakalar ve Güvenlik Siyaseti Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, dün gece saatlerinde Sırbistan ve Kosova ortasında son yılların en şiddetli gerginliğine neden olan araç plakalarına ait kriz konusunda mutabakat sağlandığını duyurdu. Borrell, toplumsal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Bugün Kosovo ve Sırbistan arasında daha fazla gerilimin önüne geçilmesini sağlayacak bir anlaşmaya vardık. İki taraf arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesine yönelik önerimiz çerçevesinde bundan sonraki adımları görüşeceğiz” sözünü kullandı.

Belçika’nın başkenti Brüksel’de bir ortaya gelen Kosova ile Sırbistan baş müzakerecilerinin sağladığı uzlaşma çerçevesinde Kosova’yı halen kendi bölgesi olarak gören Sırbistan Kosova’daki kent isimlerinin yer aldığı yeni araç plakalarının dağıtımına son verecek. Kosova ise Sırbistan tarafından daha evvel verilen araç plakalarını kullanmaya devam eden Sırp vatandaşlarına ceza uygulama kararını geri çekecek.

Plaka krizi

Kosova idaresi, Sırbistan’ın Kosova vatandaşlarına yönelik uygulamalarına karşılık olarak mütekabiliyet esasları çerçevesinde Sırbistan plakalı araçların trafiğe çıkışını yasaklama kararı almış ve 1 Kasım tarihi itibarıyla bu araçların sürücülerini ikaz etmeye başlamıştı. Kosova, tartışmalı plaka sahiplerinin 21 Kasım’dan itibaren 21 Ocak 2023’e kadar 150 euro para cezasına çarptırılacağını, 21 Ocak-21 Nisan 2023 tarihleri arasında test plakalarının verileceğini, plakaları değişmeyen araçların 21 Nisan 2023’den itibaren trafiğe çıkışının büsbütün yasaklanacağını açıklamıştı.

Kosova Başbakanı Albin Kurti, 21 Kasım’da yaptığı açıklamada Sırbistan plakalı araçlara para ceza uygulamasını 48 saat daha ertelediğini duyurmuştu.

Kosovalı yetkililerin açıklamalarına göre, Sırbistan ve Kosova liderleri, pazartesi günü Brüksel’de mevcut koşullar üzerinde uzlaşma sağlamış ama AB Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’in mutabakata Sırp Belediyeler Birliği kurulması kaidesini da dahil etmesi müzakerelerin başarısızlığa uğramasına neden olmuştu. – BRÜKSEL

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu