Haber

Taliban, BMGK’nin Afganistan raporuna tepki gösterdi

Afganistan’da iktidara geldiği andan itibaren uyguladığı politikalara yönelik eleştiriler içeren Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) raporuna tepki gösteren Taliban, eleştirilerin asılsız ve gerçeklerden uzak olduğunu savundu.

Taliban Sözcüsü Zabihullah Mücahid, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, BMGK’nın Afganistan’a ilişkin son raporundaki eleştirileri reddettiklerini kaydetti.

Mücahid, muhabirlerin “gerçekleri” kasten çarpıttığını belirterek, böyle bir haberin yayınlanmasını “Afganistan halkına karşı açık düşmanlık ve asılsız propaganda” olarak nitelendirdi.

BMGK Analitik Destek ve Yaptırım İzleme Ekibi tarafından hazırlanan yıllık raporda, Taliban’ın Afganistan yönetimine geçtikten sonra uyguladığı politikalarla 1996-2001’deki “dışlayıcı” ve “Peştun merkezli” iktidara geri döndüğü kaydedildi. Ağustos 2021’de.

Raporda, Taliban’ın iktidara gelmesinin ardından El Kaide’nin Afganistan’daki operasyonel faaliyetlerini artırdığı belirtilirken, Taliban içi grupların iç çatışmalarına değinildi.

alacaajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu