Haber

Yunanistan’da alabora olan teknenin ambarında 100 çocuk olabilir

Yunanistan’ın Mora Yarımadası açıklarında alabora olan ve düzensiz göçmenleri taşıyan balıkçı teknesinin ambarında 100 kadar çocuğun bulunduğu iddia edildi.

Save The Children adlı Sivil Toplum Kuruluşu, sosyal medya hesabından dün alabora olan teknenin ambarında 100 kadar çocuğun mahsur kalmış olabileceğini söyleyen görgü tanıklarının bulunduğunu belirtti.

Yunan basınına yansıyan haberde, teknede bulunan bir hastanın teknenin ambarında 100 civarında çocuk olduğunu söylediği bildirildi.

Tsipras Kalamata’ya gitti

Olayla ilgili bilgi almak için Kalamata’ya giden Yunanistan Radikal Sol İttifakı (SYRIZA) Lideri Alexis Tsipras, faciadan Avrupa Birliği’nin (AB) göç politikalarının sorumlu olduğunu söyledi.

Gazetecilere açıklamalarda bulunan Tsipras, “Avrupa’nın yıllardır izlediği göç politikasında büyük siyasi sorumlulukları var. Akdeniz’i mezarlığa çeviren bir göç politikasıdır. Bu politikanın değişmesi gerekiyor.” söz konusu.

İnsan yaşamının korunmasının sınırların korunmasından daha önemli olduğunu belirten Tsipras, “700’den fazla kişinin yolda olduğunu görünce yetkililerin onları kurtarmaya çalışmak yerine yoluna devam etmesine izin veren protokoller nelerdir? tekne batmaya hazır mı?” şeklindeki sorulara cevap verilmesi gerektiğini vurguladı.

Dün, düzensiz göçmenleri taşıyan bir balıkçı teknesi, Yunanistan’ın Mora Yarımadası’ndaki Navarino’dan 47 deniz mili uzaklıkta uluslararası sularda alabora oldu.

Olayda 79 kişi hayatını kaybetti, 104 kişi kurtarılarak Kalamata Limanı’na getirildi.

Yunan Sahil Güvenliği, kurtarılan göçmenlerden 47’sinin Suriye, 43’ünün Mısır, 12’sinin Pakistan ve 2’sinin Filistin vatandaşı olduğunu açıkladı.

Sivil toplum kuruluşu Alarm Phone’un haberine göre, Libya’nın doğusundaki Tobruk bölgesinden İtalya’ya doğru yola çıkmaya çalışan teknede yaklaşık 700 kişi bulunuyor.

Arama kurtarma çalışmaları halen devam ediyor.

– Yunanistan’da 3 günlük ulusal yas

Yunanistan’da göçmen teknesi faciasının ardından 3 günlük “milli yas” ilan edilmesine karar verildi.

Başbakanlıktan yapılan açıklamada, “Yunanistan’ın batısında uluslararası sularda meydana gelen trajik olayda hayatını kaybedenler için 14 Haziran Çarşamba günü saat 21.00’den 17 Haziran Cumartesi gününe kadar 3 günlük ulusal yas ilan edildi. 21.00’de.” terimler yer aldı.

haberaltinordu.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu