Ekonomi

ArcelorMittal’in kârı, yükselen maliyetler ve zayıflayan talep nedeniyle sert düşüş yaşadı

Yazar – Geoffrey Smith 

Investing.com – Dünyanın en büyük ikinci çelik üreticisi ArcelorMittal SA (AS:MT), yüksek güç maliyetleri ve zayıflayan talep nedeniyle üçüncü çeyrekte kârının düştüğünü açıkladı.

Temel çıkarları konsensüs varsayımlarından daha yeterli olsa da Lüksemburg merkezli şirket; düşen güç maliyetlerinin sağladığı rahatlamanın, satış fiyatlarında daha süratli yaşanan düşüşle etkisiz hale gelmesinden ötürü mevcut çeyrekte sıkışıklığın daha da berbatlaşmasını beklediğini söyledi.

Faiz, vergi ve amortisman öncesi yararı (FVAÖK), bir evvelki yıla nazaran yarıdan fazla düşerek 2,66 milyar dolara geriledi lakin net gelir neredeyse dörtte üç oranında düşerek 993 milyon dolara indi. Hisse başına kazancı (EPS) bir evvelki yıl elde ettiği 3,63 dolara nazaran 1,11 dolar düşüş yaşadı. Satışlar ise %6 azalarak 19,9 milyar dolara geriledi.

CEO Aditya Mittal, “Mevsimsel olarak düşük sevkiyatlar, istisnai fiyat seviyelerindeki düşüş, stok eritme ve yüksek enerji maliyetleri bir araya gelerek kârı baskı altına aldı.” dedi ve şirketin maliyetlerin en yüksek olduğu yerlerde, bilhassa de Avrupa’da kapasitesini azaltarak karşılık verdiğini ekledi. Toplam çelik sevkiyatları bir evvelki yıla nazaran %6,9 düşüşle 13,6 milyon ton oldu.

Mittal, “Sektörün kısa vadeli görünümü belirsizliğini koruyor ve ihtiyatlı olmakta fayda var.” diye ekledi lakin şirketin “geleceğe güvenle bakabilecek” kadar güçlü olduğunu savundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu