Haber

Hutbeyi Beğenmeyen Kaymakam, İddiaya Göre Cami İmamını Dövdü: “Terörist Mısın?”

Diyarbakır’ın Kulp Kaymakamı BA’nın, hutbeyi eksik okuduğu gerekçesiyle ilçedeki Bahçelievler Camisi imamı MK’yi dövdüğü iddia edildi. Diyarbakır Valiliği olayla ilgili soruşturma başlatıldığını açıklarken, kaymakam ise “Dövülmedim, sadece sesimi yükselttim” diyerek kendini savundu.

Diyarbakır’ın Kulp ilçesinde görev yapan imam MK’nin, mescidde namaz kılan Kulp Kaymakamı BA tarafından cuma hutbesinin bir bölümünü yanlışlıkla atladığı için cemaatin önünde yüksek sesle uyarıldığı iddia edildi. Namaz kıldıktan sonra imamın odasında mikrofonla dövüldü.

Gazete Duvar’dan Ferhat Yaşar’ın haberine göre; Mil Diyanet-Sen olayla ilgili şunları söyledi; “Sendikamıza ulaşan bilgi ve iddialara göre hocamız cuma namazında hutbe okurken yanlışlıkla bir iki satır atlıyor. Bunun üzerine camide bulunan Kaymakam, imama ‘Hocaaaa! “Vazı tam ve doğru okuyun” diye bağırarak uyarıyor. İmam kardeşimiz o paragrafı atladığını fark edip tekrar okur. Namaz kılındıktan sonra Kaymakamlık görevlileri camiyi tamamen boşaltarak hocamızı imam odasına götürüyor. Kaymakam odaya giriyor, öğretmenimize ağır küfürler ederek hakaret ediyor ve üzerine yürüyor.”

“Öğretmenimize ‘Terörist misiniz? İddiayı ileri sürüyor: Öğretmenimiz Kaymakam’a diyor ki, ‘Kaymakam, babam geçici köy korucusu, ağabeyim de polis, lütfen yapmayın bunu.’ Bunun üzerine Kaymakam imamı mikrofon sapıyla dövüyor.”

Öte yandan Diyarbakır Valiliği, söz konusu iddialarla ilgili adli ve idari soruşturma başlatıldığını duyurdu.

Kulp Kaymakamı, İmam MK’yi dövmediğini ancak kendisini uyardığını belirterek, şunları söyledi:

Bugün cuma namazı için camiye gittik. Diyanet Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün her hafta okunması gereken hutbede bu hafta şehitlerimiz için rahmet duası vardı. Cami imamı bu kısmı okumadığı için hutbeden sonra ona dışarıda yüksek sesle tepki gösterdim. İmam, “Üzerimde baskı var, o yüzden ders çalışmadım” deyince sinirlendim ve “Sen devletin imamısın, bana kim baskı yapabilir?” dedim. Söyledim. Daha sonra gidip darp raporu aldı ama raporda iddia edildiği gibi darp olmadığı, bacağının ağrıdığı yazıyordu. Ben de olayı İl Valimize ilettim. İddia edildiği gibi devleti temsil eden biri olarak kimseye vurmadım..’

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu