Haber

İspanyol milli futbolcu Hermoso, Federasyon Başkanı Rubiales hakkında suç duyurusunda bulundu

İspanyol milli futbolcu Jenni Hermoso, Kadınlar Dünya Kupası finalinde kendisini dudaklarından öpen İspanya Futbol Federasyonu Başkanı Luis Rubiales hakkında suç duyurusunda bulundu.

Hermoso, olayın “rızaya dayalı olmadığını” kaydetti.

Rubiales ise öpücüğün “karşılıklı” ve “rızaya dayalı” olduğunu savundu. FIFA, Rubiales’in yetkilerini, aleyhindeki disiplin soruşturması tamamlanana kadar askıya aldı.

Hermoso’nun şikayette bulunması, 46 yaşındaki Rubiales’in cezai kovuşturmaya maruz kalabileceği anlamına geliyor.

29 Ağustos’ta İspanyol savcılar Rubiales hakkında cinsel saldırı yapmış olabileceği şüphesiyle ön soruşturma başlattı.

O dönemde İspanya’nın en yüksek ceza mahkemesi, soruşturmayı 33 yaşındaki Hermoso’nun “açık” açıklamaları ışığında başlattığını ve bu sözlerin “hukuki anlamının belirlenmesinin” gerekli olduğunu söylemişti.

Açıklamada, “Jennifer Hermoso’nun kamuoyuna yaptığı açıklamalar dikkate alındığında Luis Rubiales’in maruz kaldığı cinsel eylemin gönüllü olmadığı” belirtildi.

Açıklamada, hukuk uzmanlarının Hermoso ile iletişime geçeceği ve “ona, iddia edilen bir cinsel saldırı mağduru olarak hakları hakkında bilgi almak için 15 gün içinde Ulusal Mahkeme savcılarıyla iletişime geçme fırsatı vererek yasal yollara başvurma seçeneği sunacağı” belirtildi.

Açıklama şöyle devam etti:

“Cinsel saldırı, taciz veya cinsel istismar suçundan dava açılabilmesi için mağdurun veya yasal temsilcisinin savcılığa dava açması gerekecek.”

Hermoso’nun şikayeti Salı günü sunduğu bildirildi.

Kupa töreninde Hermoso’yu öpen ve İspanya’nın İngiltere’ye karşı aldığı 1-0’lık galibiyeti kutlarken kasıklarını tutan Rubiales, davetlere rağmen görevinden istifa etmeyi reddetti.

Cuma günü İspanyol vatandaşı SporYargıtay (TAD), Hermoso’yu öperek “ciddi suç” işlediğine hükmetti ve hakkında görevi kötüye kullanma davası açtı.

Ancak TAD, hükümetin istediği “çok ciddi suç” kararını vermeyerek, oyuncuyu görevden uzaklaştırma kararı aldı.

Aralarında 23 Dünya Kupası şampiyonunun da bulunduğu 81 İspanyol oyuncu, Rubiales görevde olduğu sürece bir daha kadroda oynamayacağını açıkladı.

Bu ay sonunda UEFA Uluslar Ligi elemelerinde mücadele edecek olan İspanya, 22 ve 26 Eylül tarihlerinde İsveç ve İsviçre ile karşılaşacak.

Rubiales’in yakın müttefiki olarak kabul edilen Dünya Kupasını kazanan İspanya başantrenörü Jorge Vilda, Salı günü kovuldu ve yerine Montse Tome getirildi.

arifiyeajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu