Haber

Özgür Özel, KKTC Cumhurbaşkanı Tatar’la Görüştü: Ambargonun devamı, KKTC’ye verilen sözler dikkate alındığında samimiyetsizliktir

Haber: TAMER ARDA ERŞİN / Kamera: DURSUN ALKAYA

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile görüştü. Özel, ziyaret sırasında; “Kıbrıs tecrit ve ambargo ile karşı karşıyadır. Geçmişte KKTC’ye verilen sözler dikkate alındığında bu ambargonun devam etmesi samimiyetsizliktir. Bunun mutlaka ortadan kaldırılması gerekir” dedi.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile görüştü. Tatar, ziyarette şunları söyledi:

“Burası Türkiye Cumhuriyeti’ne sadece 40 mil uzaklıkta, bu kadar yakın. Biz suyu Anadolu’dan getirdik. Türkiye Cumhuriyeti ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti arasındaki bağlantılar o kadar kıymetli ve değerli ki. Biz her zaman bunu sağlamaya çalıştık. Politikamızı egemenliğimiz üzerine inşa ederiz. Üç yıldır sürdürdüğümüz politikamız budur; egemen eşitlik, eşit, ulusal statü. Eğer böyle bir denklem söz konusu değilse resmi müzakerelere geçmeyiz. Çünkü her zaman, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin kendisi de daha önce olduğu gibi bu tarafta bir topluluk, devletsiz bir topluluk, kendi halinde… ve bu da AB. ‘Türkler nasıl yama olacak?’ Devlet haline gelen Kıbrıs Rum Cumhuriyeti’ne ‘Türkiye buradan ne zaman çekilecek?’ Bunları kabul etmemiz mümkün değil.Türkiye Cumhuriyeti zaten son yıllarda Mavi Vatan ve Doğu Akdeniz’dir… Türkiye’nin milli sorunlara yaklaşımıyla geldiği nokta, Türkiye’nin kendi bekasıdır… İnşallah Büyük Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyet, 100’lü yıllarda da varlığını sürdürecektir. 20. yılını tamamlayan Türkiye, ikinci yüzyılda da aynı hedef ve adımlarla, çeşitli konularda söz sahibi bir dünya devleti haline gelmiştir. Dünyanın kendi deniz yetki alanı, münhasır ekonomik bölgesi, doğal kaynakları gibi konularda, emniyet ve güvenliği açısından… Bunların hepsi Kuzey Kıbrıs Kıbrıs Türklerinin statüsünü ve stratejik değerini artırmıştır. Cumhuriyetin bu günlere gelmesinde emeği geçenleri her zaman anıyorum, tüm şehitlerimize rahmet diliyorum, bundan sonraki dönemde de her zaman olduğu gibi vatanımızın desteğiyle KKTC’yi bu zorlu ama milli yolda daha güçlü kılacağız. yol. Yapılacak tüm çalışmalara ne kadar önem verdiğimizi bir kez daha ifade ediyoruz… Size ve tüm heyetinize bir kez daha teşekkür ediyorum. Seçilmiş olmanızdan dolayı sizi bir kez daha tebrik ediyorum. Başarılarınızın hem size, hem partinize, hem de Türkiye Cumhuriyeti’ne hayırlı olmasını diliyorum.”

Özel şunları söyledi:

“Bugün Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin 40’ıncı yıl dönümü ve Cumhuriyet Bayramı. Sabah resmi törenlerde bir aradaydık. Sizlerin ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde yaşayan tüm vatandaşlarımızın bir kez daha tebriklerini iletiyoruz…

Sivas Kongresi bizim ilk kongremizdir ve o kongre bize bir misyon yüklemiştir: ‘Ülkemizi düşman işgalinden kurtarmak ve Cumhuriyeti kurmak.’ Bir devlet kurma misyonu. CHP bu görevi layıkıyla yerine getirdi. Atatürk de CHP’yi iki büyük eserinden biri olarak adlandırıyor. İkinci yüzyıldaki ilk kongremizin bize iki önemli görev yüklediğini kabul ediyoruz. İktidara gelme görevi ve bu görevi yerine getirdikten sonra Atatürk’ün iradesini yani Türkiye Cumhuriyeti’ni muasır medeniyetler seviyesine taşıma görevidir. O yüzden bu ciddiyetle yaklaşıyoruz…

Partimizin ilk Genel Başkanı hepimizin başkanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’tür. İkinci Lider’in Lozan’daki başarısı Kıbrıs’ın statüsü açısından son derece kritikti. Üçüncü lider ise Kıbrıs’ın hemen her evinde resmi bulunan Kıbrıs Fatihi Karaoğlan’dır. Kıbrıs’ı zulümlerden kurtarmak konusunda büyük cesaret gösterdi. Kararlılık gösterdi. O günlerde Türkiye’yi daha sonra ciddi bir sıkıntıya sokacak ambargo tehditlerine boyun eğmeden bunu yaptı. Sayın Baykal’ın Sayın Rauf Denktaş’la yürüttüğü diplomasiyi sabah konuşmuştuk… Görevi Sayın Cumhurbaşkanımızdan devraldık ve ilk ziyareti burada gerçekleştirdik. Partimizin geleneksel çizgisine uygun olarak Kemal Kılıçdaroğlu’nun Kıbrıs konusundaki hassasiyetini bir kez daha tekrarlamaya gerek yok.

Günümüz koşullarında bunun altını çizmek isteriz. Kıbrıs tecrit ve ambargoyla karşı karşıyadır. Geçmişte KKTC’ye verilen sözler dikkate alındığında bu ambargonun devam etmesi samimiyetsizliktir. Bunun mutlaka ortadan kaldırılması gerekiyor. Kıbrıs’ın bazı uluslararası toplantılara gözlemci olarak davet edilmesinin önemli olduğunu düşünüyoruz.

Ayrıca KKTC’yi, Türkiye’de yaygın olarak kullanılan ve sevgi göstergesi olan ‘Kız Vatan’ yerine ‘Kardeş Vatan’ olarak tanımlıyoruz. Eşit kardeşlik statüsünün çok daha doğru bir tanım olduğunu düşünüyoruz… Mavi Vatan konusundaki duyarlılığınız için teşekkür ederiz; Bazen uzun süre muhalefet partisi olduğumuzda her şeye karşı çıkan parti gibi kamuoyundan haksız eleştirilere maruz kalıyoruz. Libya ile Münhasır Ekonomik Bölgeler Denizcilik Anlaşması imzalandığında anlaşmanın askeri tarafında görev yapan Yaycı Bey’i ilk tebrik eden siyasetçilerden biri de ben oldum. Daha sonra Meclis’in ilk oturumunda üç grup başkanvekilleri arasında ben görevdeydim, hiçbirimiz durumumuzu değiştirmezdik, partimizin tutumu buydu ve şöyle bir konuşma yaptım; ‘Bu haftayı vakit kaybetmeden geçirelim, bu onay alındıktan sonra ilgili makamlara bildirilsin ki Türkiye’nin eli güçlensin.’ Dışişleri Bakanımız bize teşekkür etti. Bunu çok kısa sürede yaptık ve Türkiye hamle avantajı elde etti. “Türkiye’nin ve Kıbrıs’ın çıkarına olan konulardaki tavrımızın son derece yapıcı ve katkı verici olduğunu ve bundan sonra da böyle olmaya devam edeceğini bir kez daha vurgulamak isterim.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu